Zimowy półmaraton
IV Zimowy Półmaraton Gór Stołowych już za nami

Czas leci nieubłaganie szybko, 20 stycznia odbyła się już czwarta edycja Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych. Tym razem w Karłowie, gdzie naszym gospodarzem był Park Narodowy Gór Stołowych, a dokładniej Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne Parku Narodowego Gór Stołowych.

Jak co roku na uczestników czekały liczne przewyższenia z kultową już metą na Szczelińcu ale również sporo śniegu! Który jak zamówiony zaczął sypać na tydzień przed imprezą, by niewiele dni po znów stopnieć! Zdaje się, że Piotr Hercog, dyrektor biegu ma fory w słusznych miejscach.

W okrzykach Patyczaka, tegorocznego konferancjera zastępującego naszego Helę będącego akurat na wywczasie w krajach orientalnych, oraz przy energetycznej muzyce Agnieszki Malik ruszyła maszyna! Aga przeprowadziła rozgrzewkę, po której już tylko z balkonu mając oko na wszystko i wszystkich Piotr Hercog oraz dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych Bartosz Małek odliczyli sekundy do startu. 

Pooooszli! 500 uczestników, kolorowa, pełna emocji masa wylała się na szlak! A tam śniegu mnóstwo, kilka przeszkód m.in. w postaci powalonego drzewa oraz ponad 600 stopni skalnych by dotrzeć na metę. Podtrzymującym na duchu były dwa punkty odżywcze po drodze i doping! Doping przybyłych z biegaczami, wolontariuszy, przypadkowych turystów! Tej atmosfery nie da się opisać.

Na starcie pojawiło się również kilku mocnych zawodniczek i zawodników, wśród nich cały Salomon Suunto Team oraz Pavel Brydl, reprezentant Czech w biegach górskich i Skyrunningu, który w zeszłym roku wygrał zawody. 

Jako pierwszy na mecie pojawił się Bartłomiej Przedwojewski (Salomon Suunto Team), który z czasem 1:57:36 zwyciężył w całych zawodach. Dwie minuty za nim pojawił się reprezentant Czech, Pawel Brydl, a kilka minut za nim Paweł Dybek.
Wśród kobiet pierwsza na Szczelińcu finiszowała Magda Łączak, z dwuminutową stratą do Magdy przybiegła Natalia Tomasiak, a podium dopełniła Marta Lipnicka.

W ramach Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych odbyły się już drugi czas Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim. Na liście startowej odnotowaliśmy ponad 40 osób w tej kategorii, wśród nich najmocniejszymi okazali się Natalka Tomasiak oraz Michał Kita. Z kolei Piotr Pustelnik, prezes Polskiego Związku Alpinizmu został uhonorowany nagrodą dla najstarszego uczestnika - choć jak wszyscy wiemy tylko metryką!

Wieczorem gdy sportowe emocje opadły zaczęła się celebracja - prezentacje wspomnianego Piotra Pustelnika, Jerzego Natkańskiego (o tegorocznej wyprawie na K2), Kacpra Tekielego (w piątek wieczorem) oraz koncert czeskiego zespołu Heebie Jeebies, ognisko i gitaro-śpiero-grania niemalże do białego rana.

Pełną listę zwycięzców przedstawiamy tutaj


Biegacze za ukończenie Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych otrzymali 1 punkt uprawniający do startu w UTMB.


W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację, pomoc i Wam drodzy biegacze!
Między innymi dziękujemy: Załodze Górskiej, Parkowi Narodowemu Gór Stołowych z dyrektorem Bartoszem Małkiem na czele, Schronisku PTTK na Szczelińcu, Willi Marianna, naszym fotografom Rafałowi Bielawie, Piotrowi Dymusowi, Łukaszowi Buszczce a także sponsorom: Squeezy, Attiq, Salomonowi.